Levná práce v ČR

Manifestační mítink Konec levné práce v ČR

Odborová centrála ČMKOS (Českomoravská konfederace odborových svazů) začala s připravami na cíle a záměry kolektivního vyjednávání pro rok 2016.  Jde o nutnost dokázat zaměstnavatelům i široké veřejnosti smutnou skutečnost, že mzdový vývoj v ČR se postupně stává vážným problémem. Rada ČMKOS se shodla na úkolu seznamení veřejnosti s provedenými analýzami ohledně toho, kam by mohla dospět stávající dlouhodobá politika nízkých mezd v ČR.

Josef Středula

ČMKOS se odmítá smířit s tím, aby čeští zaměstnanci patřili mezi nejhůře placené v rámci Evropské unie. Jedná se o určitý rozpor výše mezd s dosahovanými výsledky většiny firem a dosahované úrovně produktivity práce u nás. A proto dne 16.9. zaplnilo halu pražské Areny Sparta kolem 1500 odborových funkcionářů z celé země, aby se tam připravili na vyjednávání o zvýšení mezd v podnikatelské sféře pro příští rok.

„Po 25 letech jsme v žádném případě nedosáhli tam, kde jsme si v roce 1989 mysleli, že bychom mohli být. Říkali jsme si tehdy, že za pět let bychom se mohli dostat na úroveň Rakouska. Ti pesimističtější mluvili o osmi letech. Podle dnešních údajů bychom se na úroveň Rakouska a Německa dostali za 115 let,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

Podle místopředsedkyně ČMKOS Radky Sokolové hodinové mzdy jsou na 29 procentech hodinových mezd v Rakousku a na 28 procentech hodinových výdělků v Německu. „Jsme tady, abychom společně řekli: Konec levné práce v České republice! Pro naše požadavky máme oprávněné důvody a nezpochybnitelné argumenty,“ řekla Sokolová. Na informace o srovnání českých výdělků se zahraničními reagovali zúčastnění pískotem.

Za odborovou organizaci

Tomáš Křepela
Místopředseda ZO Odborového svazu ECHO