Zaměstnavatelé v praxi stále častěji přistupují k rozdělení mzdy na pevnou a pohyblivou složku. Zaměstnance motivuje, že je odměňován podle toho, jak si v práci vede. Pevná část mzdy je částka, kterou obdrží vždy, bez ohledu na své výsledky. Pohyblivá složka je částka navíc, která odráží schopnosti pracovníka nebo výsledky firmy, takže nemusí být každý měsíc stejná.
Aby pohyblivá část plnila svůj motivační smysl, měl by zaměstnavatel stanovit pravidla pro její přiznání. Případné krácení pak podléhá zdůvodnění konkrétních bodů. V zásadě totiž platí, že splněním předem stanovených kritérií se z takové nenárokové složky mzdy stává nároková. Jestli zaměstnavatel svému podřízenému bonusy přizná, může zcela záviset na jeho rozhodnutí, jindy má ale pracovník na odměnu nárok. Záleží totiž na tom, jak jsou nastavena výše zmíněná pravidla ve vnitřním předpisu, mzdovém výměru nebo ve smlouvě či zda vůbec existují.
„Pokud zaměstnanec splní předem pevně stanovené cíle, je zaměstnavatel povinen vyplatit mu pohyblivou složku ve sjednané, stanovené či určené výši,“ říká Krbcová z Peterka & Partners. Pokud tedy pracovník naplní v termínu předepsané úkoly nebo například dosáhne požadovaného obratu, zaměstnavatele to zbavuje možnosti odmítnout mu odměny vyplatit.
Pokud ale ustanovení o pravidlech chybí nebo je jen velmi obecné, pak zaměstnavatele nic neomezuje. O přiznání odměn zaměstnanci může rozhodovat libovolně, např. podle výsledků firmy na konci měsíce nebo momentální nálady šéfa.
Pozor také na formulaci ve smlouvě, výměru či vnitřním předpisu. Zvláště pak na dovětek, že při splnění „kritérií může zaměstnavatel rozhodnout“ o přiznání pohyblivé složky. V ideálním případě má platit, že splnění kritérií automaticky znamená přiznání pohyblivé složky, nikoliv že ji šéf teprve může (ale také nemusí) přiznat.
Poznámka: Jestliže si to zaměstnanec může dovolit, měl by požadovat určení mzdy přímo v pracovní smlouvě. Veškeré další změny (zejména ohledně výše mzdy) pak podléhají jeho souhlasu a lze je uskutečnit jen formou dohody. Mzdový výměr má pro pracovníka tu nevýhodu, že jej firma může kdykoliv jednostranně měnit a to bez potřeby jeho souhlasu, a to i kdyby šlo o výrazné snížení mzdy.
Převzato z Byznys.iHned.cz
Tomáš Křepela
Místopředseda ZO Odborového svazu ECHO