Informace VZO ze dne 9. 4. 2025

V souvislosti s navýšením Tarifů jsou podepisovány nové Platové výměry.

Někteří zaměstnanci PT zaznamenali „zpoždění“ termínu doručení mzdy na účet.

Výplatní termíny byly posunuty o jeden den (z 9. na 10. den v měsíci) a byly tak sjednoceny se společností VEČr.
Výplatní termíny jsou uvedeny v KS PT a.s. na straně 20).

VZO projednal navrhované organizační změny v (PT) a (VEPA).

Taťána Malcová se zúčastnila on-line semináře o BOPZ.

Martin Krudenc se zúčastnil regionálního setkání Předsedů ZO, které se konalo v Hotelu Olšanka 26. 3. 2025.
Podal informaci o tomto jednání, zejména o přípravě Konference OS ECHO.
Konference OS ECHO se bude konat v Hotelu Olšanka 29. 4. 2025.
Jako delegát se zúčastní Martin Krudenc.

Taťána Malcová informovala VZO o nemožnosti zřízení běžného účtu v AIR bank.

Nabídka Rekreace ZO OSD TRADO … viz. Dokumenty.
VZO obdržel Zpravodaj SON (1-2025) … viz. Dokumenty.

Taťána Malcová zajistí zveřejnění Předsedy a Místopředsedů VZO v Obchodním rejstříku.

 

Termín příští schůze: 7. 5. 2025 ve 13.00 v budově Legatica.

Usnesení Konference ZO OS ECHO

 

Usnesení Konference ZO OS ECHO (2025)

Nové Kolektivní smlouvy (PT) (VEPa)

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

rádi bychom vás informovali, že dne 19.12. 2024 byla podepsána se zástupci vedení společnosti ing. Redou Rahmou a ing.Martinem Brůhou a se zástupci odborové organizace paní Taťánou Malcovou a panem Jiřím Odstrčilem Kolektivní smlouva Pražské teplárenské na období 2025-2028.

Dále bychom vás rádi informovali, že dne 19.12. 2024 byla podepsána se zástupci vedení společnosti ing. Redou Rahmou a ing.Martinem Brůhou a se zástupci odborové organizace Taťánou Malcovou a Pavlem Staňkem Kolektivní smlouva Veolia Energie Praha na období 2025-2028.

Rádi bychom Vás seznámili s nejdůležitějšími body, které nová Kolektivní smlouva přináší:

Navýšení tarifních mezd od 1.4. 2025 o 1,5%

Navýšení příplatků za práci ve svátek, za práci ve ztíženém a obtížném prac. prostředí, v nepřetržitém provozu, ve výškách, v noci a pracovní pohotovost.

Navýšení odstupného i výslužného.

Čerpání osobního účtu na volnočasové aktivity maximální výše podle limitů určené legislativou.

Rozšíření možnosti čerpání osobního účtu o Dlouhodobý investiční produkt (DIP) lze kombinovat s dalšími možnostmi čerpání osobního účtu nebo využít celý osobní účet na DIP.

Příspěvek na aktivity dítěte ve výši 5 300 Kč.

Příspěvek při narození dítěte ve výši 14 800 Kč.,

Příspěvek pro dárce krve a krevních složek

Prodloužení platnosti kolektivní smlouvy ze 3 na 4 roky zaručuje stabilní podmínky pro zaměstnance na delší období.

Kolektivní smlouva Pražské teplárenské na období 2025 – 2028 je umístněná v záložce „DOKUMENTY„.

Kolektivní smlouva Veolia Energie Praha na období 2025 – 2028 je umístněná v záložce „DOKUMENTY„.

KOLEKTIVNÍ SMLOUVA (PT) 2025 – 2028

KOLEKTIVNÍ SMLOUVA (VEPa) 2025 – 2028

 

Kolektivní smlouva (PT Měření)

Vážené kolegyně, vážení kolegové, rádi bychom vás informovali, že byl podepsán Dodatek Kolektivní smlouvy ve společnosti (PT Měření).

KOLEKTIVNÍ SMLOUVA (PT MĚŘENÍ) (Dodatek č. 2)

KOLEKTIVNÍ SMLOUVA (PT MĚŘENÍ)

Taťána Malcová
Předsedkyně ZO Odborového svazu ECHO


Volby členů výboru a RK

Vážení členové odborové organizace,

informujeme o proběhlých řádných volbách funkcionářů odborové organizace (tzn. členů výboru a revizní komise), které se konaly ve dnech středa 22.3. a čtvrtek 23.3. 2023.

Nově zvolení funkcionáři

Za odborovou organizaci

Taťána Malcová
Předsedkyně ZO Odborového svazu ECHO

Lukáš Mosler
Předseda Volební komise ZO Odborového svazu ECHO

12.4. 2023


K čemu Kolektivní smlouvu?

Jedná se o závazný pracovněprávní dokument uzavíraný mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem. Přináší jediný způsob růstu mezd, výhody nad rámec zákona, zakotvuje klíčové záležitosti pro kvalitu pracovních podmínek každého zaměstnance. Kolektivní smlouva se uzavírá obvykle na jeden či dva roky, výjimečně déle. Zákon umožňuje uzavřít kolektivní smlouvu se zaměstnavatelem pouze odborové organizaci. Vyjednávání před uzavřením této smlouvy trvají často i řadu měsíců. Tvoří je řada schůzek, na kterých zástupci zaměstnanců a zástupci zaměstnavatele hledají nalezení shody mnohdy zcela protichůdných stanovisek.

Za odborovou organizaci

Taťána Malcová
Předsedkyně ZO Odborového svazu ECHO


Úvodní slovo Veolia ČR

Úvodní slovo Philippa Guitarda zaměstnancům áPražské teplárenské a.s.

Když jsem přemýšlel o tom, jak nejlépe vyjádřit radost z toho, že v naší skupině Veolia můžeme uvítat tak významnou firmu, jako je Pražská teplárenská, napadlo mne, že zdůrazním myšlenku, že Veolie chce být především prospěšná. A to všem, kteří s ní mají něco společného – akcionářům, zákazníkům, spotřebitelům, ale také všem našim zaměstnancům. Víme, že když se podaří, aby dělali svou práci rádi a pokládali ji za užitečnou, tak jsou jejich výsledky mnohem lepší, než kdyby si neuvědomovali, jak důležitou činnost Veolia vykonává. Proto se snažíme, aby celá naše velká rodina zaměstnanců – připomínám, že po celém světě je jich téměř HIJ tisíc – měla ze své práce prospěch, byla odpovídajícím způsobem odměňována, aby pracovala v dobrém a bezpečném pracovním prostředí.

Pražská teplárenská jako dodavatel tepla a teplé vody pro velkou část hlavního města Prahy má před sebou velké úkoly. Ty jsou v souladu s posláním skupiny Veolia, která poskytuje především environmentální služby. Je součástí boje proti klimatické krizi, hlásí se k principům udržitelného rozvoje, budování cirkulární ekonomiky, jde jí o ochranu životního prostředí, biodiverzitu a usiluje o co nejmenší uhlíkovou stopu. Z velké části jsou tyto principy výzvou i pro teplárenství, které v současné době prochází velkou proměnou. Postupný odklon od uhlí jako paliva a zejména pak stále se zpřísňující limity emisí škodlivin nás nutí transformovat všechnu naši činnost, tedy i tu teplárenskou, tak abychom požadavkům nové doby vyhověli. Firmy, které to neudělají, nebudou nadále úspěšné.

Věřím, že propojíme to nejlepší z našich znalostí a dovedností s know-how skupiny Veolia a budeme ještě silnější a úspěšnější v našem oboru.

Protože se Veolie profiluje jako firma, která umí vyjádřit svou společenskou odpovědnost konkrétními činy, můžete se na tom podílet také Vy. Mezi našimi zaměstnanci je spousta těch, kteří ve volném čase vykonávají nejrůznější prospěšné aktivity a my jim v tom pomáháme i finančně. Náš Nadační fond Veolia má k tomu účelu již po léta program MiNiGRANTY, jehož prostřednictvím přispívá těm svým zaměstnancům, kteří přicházejí s návrhy pomoci potřebným lidem i charitativním organizacím, na jejichž činnosti se sami podílejí. Nemáme také problém s firemním dobrovolnictvím – naši zaměstnanci vždy rádi přiloží ruku k dílu.

Mottem podnikání Veolie je péče o světové zdroje a podařilo se jí zařadit se mezi lídry v oblasti služeb, které to splňují a které pomáhají zlepšovat svět, v němž žijeme. Podělím se s Vámi o přesvědčení, že Veolia Energie získává ve společnosti Pražská teplárenská vynikajícího partnera, což – jak věřím – platí i naopak.

Jsem rád, že s námi budete na jedné lodi a poplujeme ke společnému cíli.

S úctou

Philippe Guitard
Předseda představenstva
a generální ředitel
Veolia Česká republika

Listopad 2020


Úvodní slovo
Veolia ČR


Změna akcionáře PT – Veolia

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v dnešních dnech se stáváme součástí skupiny Veolia. Jde o silného a stabilního partnera s velkými znalostmi v oblasti energetiky, vodohospodářství a zpracování nebezpečných a průmyslových odpadů. Velmi úspěšná je i spolupráce skupiny Veolia s hlavním městem Praha v oblasti vodohospodářství, ke které se můžeme připojit a dále ji rozvíjet i v oblasti teplárenství.

Celý svět a Česká republika obzvlášť prochází v současné době velmi náročným obdobím v souvislosti s pandemií Covid-19, a proto jsem velmi rád, že se budeme moci opřít o zázemí takto silné skupiny s celosvětovým dosahem.

Věřím, že propojíme to nejlepší z našich znalostí a dovedností s know-how skupiny Veolia a budeme ještě silnější a úspěšnější v našem oboru.

Na tomto odkazu naleznete představení skupiny Veolia, které obsahuje mnoho důležitých informací a především osobní dopis a přivítání Phillipa Guitarda, předsedy představenstva a generálního ředitele.

Přeji vám především pevné zdraví a osobně se těším na další rozvoj naší společnosti, nyní v rámci skupiny Veolia.

S úctou

Ing. Ladislav Moravec
Generální ředitel
Pražská teplárenská a.s.

Listopad 2020


Praktiky zaměstnavatelů

Když se vás zaměstnavatel rozhodne propustit, nejde nikdy o příjemnou záležitost. I když se rozhodnete věc vyřídit co nejrychleji, měli byste znát svá práva a nepřipravit se o případné odstupné. V některých případech vás dokonce zaměstnavatel propustit vůbec nesmí, proto se v níže popsaných situacích neváhejte bránit.

Máte podezření na neoprávněnou výpověď a nepodepsali jste ten papír, co Vám předložili? Zadejte nám případ a my se o Vás postaráme.

Výpověď dohodou neexistuje

Nejčastějším nešvarem zaměstnavatelů bývá snaha vnutit zaměstnanci rozvázání pracovního poměru dohodou. Ať už je skutečný důvod výpovědi jakýkoliv, tímto trikem ve většině případů zaměstnavateli zaniká povinnost vyplatit odstupné. Zaměstnavatelé proto ukončení pracovního poměru z jejich strany vydávají za ukončení pracovního poměru dohodou a snaží se tak mást zaměstnance.

Rozdíl mezi dohodou a výpovědí

Mezi dohodou a výpovědí je zásadní rozdíl: dohoda vyžaduje souhlas a podpis obou stran, zatímco výpověď je jednostranná. Slovní spojení výpověď dohodou zákoník vůbec neobsahuje. Zaměstnanec může dostat buď výpověď, nebo dobrovolně podepíše dohodu.

Výpověď při pracovním úrazu či nemoci z povolání

Zákon speciálně pamatuje na několik situací, kdy je zaměstnanec chráněn či má nárok na vyšší odstupné než za klasických okolností. Typickým příkladem jsou zaměstnanci, kteří nadále nejsou schopni vykonávat svou práci kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání. Těmto zaměstnancům by dle zákona měl být ukončen pracovní poměr výpovědí pro pracovní úraz či nemoc z povolání a měli by mít nárok na dvanáctinásobek průměrného výdělku. Podpisem dohody bez uvedení důvodu ukončení pracovního poměru se však o tyto výhody mohou připravit. Právě to je příčinou, proč zaměstnavatelé dohody zaměstnancům často podsouvají.

Ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost

Pokud má být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost, je pro něj ukončení pracovního poměru dohodou rovněž nevýhodné. V takovém případě má totiž zaměstnanec nárok na jeden až tři měsíční platy v rámci odstupného. Pokud však podepíše se zaměstnavatelem dohodu, může na odstupné zcela ztratit nárok.

Návrat bývalého zaměstnance

V řadě dalších případů dokonce zaměstnavatel vůbec nemá právo zaměstnance propustit. Výpověď je totiž možné zaměstnanci dát pouze ze zákonem stanovených důvodů, jinak se jedná o neoprávněnou výpověď. Častým neoficiálním důvodem k výpovědi bývá návrat bývalého zaměstnance, ten však nespadá pod státem stanovené důvody a zaměstnanec by tak měl trvat na svém zaměstnání (oznámením této skutečnosti písemnou formou) či požadovat odškodné.

Zpět do práce z rodičovské

Podobným způsobem zaměstnavatelé často nechtějí přijmout zpět ženy po návratu z rodičovské. Většinou tvrdí, že už nemají pro zaměstnankyni místo. Takové praktiky jsou však nepřijatelné. Zaměstnavatel má povinnost po návratu z rodičovské dovolené zařadit zaměstnankyni na stejné místo, na kterém vykonávala práci, případně na místo odpovídající druhu práce sjednanému v pracovní smlouvě.

Výpověď v nemocenské

Stejně tak je jako ochranná doba vnímáno období pracovní neschopnosti, tedy nemocenské. Zaměstnanec, který má sjednaný poměr na dobu neurčitou a byl uznán dočasně práce neschopným, nemůže být v období pracovní neschopnosti ve většině případů propouštěn.

Převzato z vasenaroky.cz

Tomáš Křepela
Člen ZO Odborového svazu ECHO


Za stejnou práci různá odměna

Zaměstnavatel musí dbát na to, aby na jeho pracovišti byl zachováván princip „stejné odměny za stejnou práci“ a „stejné odměny za práci stejné hodnoty“. Případy, kdy zaměstnavatel dvěma zaměstnancům se stejnou kvalifikací vykonávajícím stejný druh práce poskytuje rozdílnou odměnu, musí být zaměstnavatel schopen zdůvodnit, jinak se vystavuje postihu ze strany inspektorátu práce.

V každém případě zaměstnavatele zavazuje zásada „stejné mzdy za stejnou práci“ a zákaz diskriminace a musí být vždy schopen svá rozhodnutí obhájit. K tomu by mu měly napomoci i různé vnitřní předpisy a směrnice, v nichž bude zcela jasně vysvětleno, jakým způsobem je mzda pro určitý druh práce tvořena, co má a nemá vliv na její výši atd. Systém by měl být srozumitelný a přehledný pro zaměstnance a funkční pro zaměstnavatele.

Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejných nebo srovnatelných pracovních schopnostech a pracovní způsobilosti zaměstnance, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce.

Obecný princip poskytování stejné odměny za stejnou práci a stejné odměny za práci stejné hodnoty byl nejdříve sledován v zájmu zajištění jeho působení ve vztahu zajištění rovnosti pohlaví. Vychází z ústavních principů (např. článku 1, 3 a 28 Listiny základních práv a svobod) a mezinárodních smluv [Úmluva č. 111 o diskriminaci (zaměstnání a povolání), která byla publikována pod č. 465/1990 Sb., a Úmluva č. 100 o stejném odměňování pracujících mužů a žen za práci stejné hodnoty, vyhlášená pod č. 450/1990 Sb.] a ze zákona č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů, v platném znění.

Převzato z ePravo.cz

Tomáš Křepela
Místopředseda ZO Odborového svazu ECHO